top of page

Nutukimas ir vyrų lytinė funkcija

Writer's picture: Voldemaras GiedrimasVoldemaras Giedrimas

Testosterono trūkumas ir jo simptomai

Testosteronas yra steroidinis vyrų lytinis hormonas (androgenas), kurį gamina sėklidės ir antinksčiai. Moters organizme taip pat randamas šis hormonas, jį gamina kiaušidės, tačiau moterų organizme testosterono yra 3 – 4 kartus mažiau. Šis vyriškas hormonas moters organizme verčiamas estrogenais – moteriškais lytiniais hormonais.


Žema vyrų testosterono koncentracija dažniausiai siejama su II tipo cukriniu diabetu ir metaboliniu sindromu, kurį apibūdina pilvinis nutukimas, aukštas kraujospūdis, gliukozės ir cholesterolio pokyčiais kraujyje (1). Dėl žemos testosterono koncentracijos vyrams mažėja lytinis potraukis (2), atsiranda seksualinis nepasitenkinimas, erekcijos sutrikimai, išnyksta rytinės erekcijos, vyras jaučia pastovų nuovargį, energijos stoką, dažnai būna blogos, kartais depresinės nuotaikos. Tokiems vyrams sunkiau susikoncentruoti darbui ar mėgstamai veiklai.


Dėl testosterono trūkumo vyrams mažėja kaulų, raumenų masė, o dėl sumažėjusios raumenų masės ir nuovargio, organizmas dar mažiau sunaudoja gliukozės, todėl jos perteklius verčiamas riebalais ir kaupiamas pilvo ar liemens srityje – vystosi pilvinis (visceralinis) nutukimas, kuris ženkliai didina tikimybę sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis bei II tipo cukriniu diabetu.


Testosterono koncentracijos nustatymas

Testosterono koncentraciją galima nustatyti keliais būdais: iš seilių, šlapimo ir atliekant kraujo tyrimą. Tiksliausias ir plačiausiai naudojamas būdas – veninio kraujo tyrimas. Didžiausia testosterono koncentracija nustatoma tik pabudus, todėl kraujo tyrimą būtina atlikti kuo anksčiau ryte nevalgius.

Kelios organizacijos nurodo skirtingas bendrojo testosterono normas kraujyje, todėl 2014 m. bendru ekspertų sutarimu rekomenduojamos bendrojo testosterono normos kraujyje:

Su amžiumi testosterono koncentracija kraujyje dėl lėtinių ligų, nutukimo, gyvenimo būdo ir kitų veiksnių yra linkusi mažėti. Jaunų vyrų normali testosterono koncentracija turėtų būti ties viršutine normos riba, vyresnių - ne žemesnė, nei apatinė normos riba. Susirūpinti reikėtų, jei testosterono koncentracija kraujyje yra mažesnė nei 14 nmol/l.


Testosteronas, nutukimas ir vyro reprodukcinė funkcija

Moksliškai įrodytas neigiamas nutukimo veiksnys moters reprodukcinei sveikatai, tačiau pastaruoju metu atskleistas poveikis ir vyro reprodukcinei funkcijai (3). Įrodyta, kad apie 20 proc. vyrų nevaisingumo atvejų siejama su nutukimu (4). Vidutinio amžiaus ir vyresnių vyrų testosterono koncentracija per metus sumažėja 0,4 – 1,6 %, o daugelis vyrų, sulaukę 30 metų, turi žemesnę nei vidutinę testosterono koncentraciją (5).

Įdomu tai, kad ne amžius yra pagrindinis testosterono mažėjimo veiksnys. Pagrindiniu testoteroną mažinančiu veiksniu yra laikomas nutukimas. Vėliau dėl nutukimo atsiranda lėtinės ligos, mažėja fizinis aktyvumas, kinta gyvenimo būdas, kuris ir toliau sąlygoja testosterono mažėjmą.

Nutukusiems vyrams dėl didesnio riebalinio audinio susikaupimo didėja hormono leptino išsiskyrimas, kuris reguliuoja sotumo jausmą. Didelis kraujyje cirkuliuojančio leptino kiekis dėl leptino receptorių perdirginimo sukelia atsparumą leptinui, todėl žmogus nebejaučia sotumo jausmo, pradeda valgyti daugiau ir priauga svorio.

Išsivystęs atsparumas leptinui veikia ne tik leptino išsiskyrimą, bet ir tam tikras smegenų dalis (pagumburio-hipofizės ašį) dėl ko ima mažėti testosterono gamyba sėklidėse.

Sumažėjusi testosterono koncentracija skatina riebalų kaupimąsi ir taip dar labiau didina kūno svorį.

Dar labiau padidėjęs riebalinis audinys aktyvuoja fermentą aromatazę, kuri vyrišką lytinį hormoną testosteroną verčia moterišku lytiniu hormonu estradioliu. Dėl šio poveikio vyro organizme dar labiau sumažėja testosterono, o pastarojo sumažėjimas dar labiau skatina riebalinio audinio kaupimąsi (6). Užsiveda užburtas ratas, kuris didina riebalų kiekį, o tuo pačiu ir kūno svorį (1 pav.). Visa tai mažina testosterono koncentraciją, mažina vyro lytinį pajėgumą, veikia fizinę bei psichinę sveikatą.


1 pav. Nutukimo poveikis testosterono koncentracijai vyro organizme

Nutukimas didina leptinio išsiskyrimą iš riebalinio audinio (1). Padidėjęs leptino kiekis sukelia leptino rezistenciją, kuri mažina sotumo suvokimą (2), o tai skatina valgyti daugiau maisto ir papildomai priaugti svorio. Dėl išsiskyrusio didesnio leptino kiekio veikiama smegenų dalis, kuri mažina testosterono sekreciją sėklidėse (3). Sumažėjusi testosterono koncentracija skatina riebalų kaupimąsi (4), dėl to kūno svoris dar labiau padidėja. Vis labiau besikaupiantys riebalai aktyvuoja fermentą aromatazę, kuri vyrišką lytinį hormoną testosteroną verčia moterišku hormonu estradioliu (5) dar labiau sumažindama testosterono koncentraciją kraujyje.

Užsisuka užburtas ratas: nutukimas mažina testosterono koncentraciją (6), o testosterono sumažėjimas didina nutukimą (7). Kuo didesnis nutukimas – tuo mažesnė testosterono koncentracija kraujyje. Modifikuota pagal David F. Carrageta et all.


Atliekant klinikinius tyrimus, kuriuose dalyvavo nutukę vyrai, nustatyta testosterono koncentracijos padidėjimo priklausomybė nuo svorio sumažinimo (7). Kitaip tariant, kuo labiau sumažinamas kūno svoris, tuo labiau padidėja testosterono koncentracija organizme (2 pav.).

Tai gera žinia nutukusiems vyrams, kurie turi žemą testosterono koncentraciją ir dažniausiai nerimauja dėl sumažėjusios lytinės funkcijos.


2 pav. Testosterono koncentracijos priklausomybė nuo svorio sumažėjimo.

Kūno svorio mažėjimas didina testoterono koncentraciją kraujyje: 20% sumažinus kūno svorį, testosterono padidėjimas yra apie 6 nmol/L (raudonai pažymėta linija), kas sudaro beveik pusę testosterone normos.

Tuščiaviduriai apskritimai rodo svorio mažėjimą, keičiant gyvenimo būdą, o pilnaviduriai – svorio mažėjimą, atliekant chirurgines intervencijas (bariatrinė chirurgija).

Modifikuota pagal Mathis Grossmann et all.


Numetus pakankamai svorio, koreguojant lėtines ligas, keičiant gyvenimo būdą, didėja ne tik testosterono koncentracija kraujyje bet ir vyrų lytinis pajėgumas. Svorį sumažinę vyrai tampa darbingesni, turintys daugiau energijos, tokiems vyrams mažėja riebalinis audinys, o sportuojant greičiau auga raumenys.


Testosteronas ir protinė veikla

Lytiniai hormonai įtakoja protinę veiklą ir psichinę sveikatą. Tyrimai parodė, kad vyresnio amžiaus vyrai, turintys žemesnę testosterono koncentraciją kraujyje, turi didesnę depresijos, dirglumo, nerimo, nesąmoningos baimės tikimybę nei tie, kurių testosterono koncentracija yra normali (8).

Žemas testosterono koncentracija kraujo serume yra susiję ir su neurodegeneracinėmis ligomis (demencija, Alzheimerio liga). Atliekant klinikinius tyrimus su žmonėmis, kurie serga minėtomis ligomis, paprastai nustatomas sumažėjęs testosterono kiekis kraujyje (9), parodantis ryšį tarp testosterono ir neurodegeneracinių ligų išsivystymo rizikos.


Išvados ir rekomendacijos

Nutukimas – pagrindinis veiksnys, mažinantis testosterono koncentraciją vyrų organizme ir sukeliantis lytinę disfunkciją, liguistas būkles, darbingumo sumažėjimą ir psichologines problemas.

Norint ilgai išlikti geros fizinės, psichinės ir lytinės sveikatos, vyrams svarbu laikytis subalansuoto mitybos rėžimo, valgyti saikingai, būti fiziškai aktyviems, o priaugus svorio ar esant nutukimui, kuris gali sumažinti testosterono koncentraciją, labai rekomenduojama mažinti susikaupusius riebalus ir kūno svorį efektyviomis bei saugiomis priemonėmis. Tokia svorio mažinimo priemone gali būti kalorijų apribojimas, protarpinis ar net ilgalaikis badavimas.

Kad išvengtume svorio mažinimo klaidų ir nepakenktume sau, visada rekomenduotina pasitarti su gydytojais ar savo srities specialistais.

Būkite sveiki ir laiku rūpinkitės savo sveikata.




Gyd., lekt. Voldemaras Giedrimas

Lietuvos Sveikatos mokslų Universitetas, Fiziologijos ir Farmakologijos Institutas


Literatūra:


1. Grossmann M, Matsumoto AM. A perspective on middle - aged and older men with functional hypogonadism: focus on holictic management. J Clin Endocrinol Metab, 2017

2. Travison TG, et al. The relationship between libido and testosterone levels in aging men. J Clin Endocrinol Metab. (2006)

3. Oliveira PF, Sousa M, Silva BM, Monteiro MP, Alves MG. Obesity, energy balance and spermatogenesis. Reproduction. 2017; 153(6): R173- R185.

4. Liu Y, Ding Z. Obesity, a serious etiologic factor for male subfertility in modern society. Reproduction. 2017; 154(4): R123- R131

5. Handelsman DJ, et al. Age-specific population centiles for androgen status in men. Eur J Endocrinol. (2015)

6. David F. Carrageta, Pedro F. Oliveira, Marco G. alves, Mariana P. Monteiro. Obesity and male hypogonadism: Tales of vicious cycle. Obesity/Male comorbidity, 2019

7. Giovanni Corona et all. Body weight loss reverts obesity-associated hypogonadotropic hypogonadism: a systematic review and meta-analysis. Eur J Endocrinol, 2013

8. Biagio Barone et all. The role of testosterone in the elderly: What do we know? Int J Mol Sci. 2022 Apr; 23(7): 3535

9. V. E. Bianchi. Impact of Testosterone on Alzheimer’s Disease. World J. Men’s Health. 2022;40 doi: 10.5534/wjmh.210175.

Naujausi įrašai

Rodyti viską

Comments


bottom of page